VOIMISTELIJAT  AKTIIVIURAN PÄÄTTÄNEET
GYMNASTS  RETIRED
 

 

Katri Työppönen s. 29.9.1976 / os. Kalpala

Katri Kalpala aloitti rymisen voimistelun Suomen Taitovoimistelu klubissa, mutta siirtyi sieltä Tölö Gymnastik Förening – nimiseen seuraan. Elannon Iskuun Katri tuli, koko TGF:n rytmisen toiminnan siirtyessä Elannon Iskuun.

Katri on naisten neliottelun Suomen mestari vuosina 1994-1996. Pohjoismaisen mestaruuden Katri on voittanut vuonna 1995. Lisäksi Katrilla on useita mitaleja sekä Suomen että Pohjoismaiden mestaruuskilpailusta niin yksilönä kuin joukkueessakin. Katrin paras arvokilpailusijoitus on 16. EM-mestaruuskilpailujen neliottelussa 1996. Vuosina 1992 ja 1993 Katri oli mukana Suomen Euroopan mestaruuskilpailu finaalipaikan saavuttaneessa joukkueessa. Molemmissa finaaleissa Suomen sijoitus oli 8. Katrin uran kokokohta oli vuoden 1996 Olympialaiset, jonne hänet valittiin ainoana suomalaisvoimistelijana. Katri, tuttujen kesken Kati, päätti uransa 1996 SM-kilpailuihin voitettuaan siellä sekä neliottelun että välinefinaalit.

 

 

Heini Lautala s. 28.8.1977

Heini aloitti rytmisen voimistelun Haminan Naisvoimistelijoissa 11-vuoden ikäisenä. Sieltä Heini siirtyi Kotkan Kisailijoihin, mistä sitten Helsinkiin ja Elannon Iskuun vuonna 1992.

Heinin parhaita saavutuksia ovat neliottelu Suomen ja Pohjoismaiden mestaruudet vuosina 1997-2000.  Vuonna 1998 Heini sijoittui EM-kilpailuissa Oportossa Portugalissa 18. Vuoden 1999 toukokuussa Maailman Cupin osakilpailussa Corbeilissä Ranskassa Heini sijoittui 14. ja paria kuukautta myöhemmin Saksan Bochumissa 13.  Lokakuussa Osakan MM-kilpailussa Heini lunasti Suomelle paikan Sydenyn Olympialaisiin sijoittumalla team-kilpailussa (kilpailu I) 20.  Heini edusti Suomea Sydneyn olympialaisissa 2000.

 

 

Maria Ringinen s.88

Suomen mestari neliottelussa kuudesti peräkkäin 2003 - 2008
Suomen mestari kaikilla välineillä 2003 - 2007 sekä vanteella ja keiloilla 2008

Pohjoismaiden mestari neliottelussa 2004, 2006 ja 2008
Pohjoismaiden mestari kaikilla välineillä 2005, narulla, keiloilla ja nauhalla 2006; narulla ja vanteella 2008
Pohjoismaiden mestari team-kilpailussa 2006 ja 2008

MM2007 neliottelun 35. sija
MM2005 neliottelun 20. sija
MM2003 neliottelun 26. sija
EM2007 neliottelun 24. sija
EM2006 ja EM2003: joukkuekilpailun 14. sija

Juniorien Suomen mestari neliottelussa 2001 ja 2002
Suomen mestari juniorijoukkueessa 2001 ja 2002

Pohjoismaiden juniorimestari team-kilpailussa, 4-ottelussa sekä keiloilla ja nauhalla v.2002


  Keilaohjelma 2007

 

 

Saila Lavikainen s.81

Mestariluokan voimistelija
Rytmisen voimistelun naisten maajoukkueen jäsen v. 2001
Suomenmestaruuskilpailujen 4-ottelun 4. sija vuonna 2001
Suomenmestaruuskilpailujen 4-ottelun 3. sija vuonna 2002
SM-pronssia keiloilla v.2001
SM-hopeaa narulla ja keiloilla, pronssia vanteella v.2002
Pohjoismaiden mestari team-kilpailussa ja keiloilla 3/2002 Norja 
Pohjoismaiden mestaruuskilpailut 4-ottelu 3. sija 3/2002 Norja

 

 

Alisa Halinen s.89

Mestariluokan voimistelija
SM-pronssia 4-ottelussa ja narulla, pallolla sekä keiloilla 2005
Suomen mestari joukkueessa 2005
3. sija joukkueiden World-Cup loppukilpailussa Moskovassa 11/2004
Nuorten Pohjoismaiden mestari pallolla, keiloilla ja nauhalla 2004
Suomen mestari naisten joukkueessa 2004
SM-pronssia nauhalla 2004
SM-kilpailujen 5.sija naisten 4-ottelussa 2004
Juniorien Suomen mestari 4-ottelussa, keiloilla ja nauhalla v.2003
Suomen mestari juniorijoukkueessa v.2001 ja 2002

MM2005 joukkuekilpailun 19. sija
MM2005 joukkukilpailu nauha 15. sija
EM2001 j
uniorien joukkuekilpailun 12. sija
 

 

 

Janette Salovaara s.88
kasvattajaseura JäKL


SM 4-ottelun 10. sija 2005
Suomen mestari joukkueessa 2005
3. sija joukkueiden World-Cup loppukilpailussa Moskovassa 11/2004
Suomen mestari joukkueessa v.2003 ja 2004
SM4-ottelun sija 14. v.2003

MM2005 joukkuekilpailun 19. sija
MM2005 joukkukilpailu nauha 15. sija
 

 

Jasmiina Salovaara s.88
kasvattajaseura JäKL

SM 4-ottelun 8. sija 2005
Suomen mestari joukkueessa 2005
3. sija joukkueiden World-Cup loppukilpailussa Moskovassa 11/2004
Suomen mestari joukkueessa v.2003 ja 2004
SM 4-ottelun sija 16. v.2003

MM2005 joukkuekilpailun 19. sija
MM2005 joukkukilpailu nauha 15. sija

 

 

 

Alina Sara s.86

Mestariluokan voimistelija
SM 4-ottelun 8. sija v.2002, finaalissa kaikilla välineillä
Kolme välinefinaalipaikkaa SM-kilpailuissa 2001

 

 

Mari Salminen s.87

Juniorien SM-loppukilpailu v.2001
SM 4-ottelun 11. sija v.2002

 

 

Julia Nurmio s.87

Juniorien SM-loppukilpailu v. 2001
SM 4-ottelun 12. sija v. 2002

 

 

Arina Semenova s.89 

Luokkanousujärjestelmän IV-luokassa

 

 

Vivia Palviainen s.88

Mestariluokan voimistelija
Maajoukkueen jäsen vuonna 2003
SM pronssimitalisti 4-ottelussa ja vanteella sekä hopeamitalisti keiloilla v.2003
Suomen mestari joukkueessa v.2003
JSM hopeamitalisti v.  2002
Pohjoismaiden juniorimestari team-kilpailussa, ja vanteella v.2002
Hopeamitalisti Juniorien Pohjoismaiden mestaruuskilpailujen 4-ottelussa v.2002
Suomen mestari juniorijoukkueessa v.2001 ja 2002
Joukkueen EM-kilpailun 14. sija v.2003
 

 

 

Ronja Miinalainen s.88

Suomen mestari joukkueessa v.2003
SM 6.sija v.2003
JSM 6.sija v. 2002
Suomen mestari juniorijoukkueessa v.2001 ja 2002
Joukkueen EM-kilpailun 14. sija v.2003

 

 

Virve Toppi s.88 (kasvattajaseura Oulun NV)

Suomen mestari joukkueessa v.2003
SM 7.sija v.2003
JSM 11.sija v. 2002
Joukkueen EM-kilpailun 14. sija v.2003

 

 

 

Aili Kerova s.88

Suomen mestari joukkueessa v.2003
Suomen mestari juniorijoukkueessa v.2001 ja 2002
SM 13.sija v.2003
JSM 14.sija v. 2002
Joukkueen EM-kilpailun 14. sija v.2003

 

 

Rutti Mänd
Kasvattajaseura HämVS

SM 4-ottelun 9. sija 2005

 

 

Nina Hanhela s.87

Suomen mestari naisten joukkueessa 2004, 2005 ja 2007
SM-neliottelun 6. sija 2007
SM-narufinaalin 5. sija 2007

SM-neliottelun 5. sija 2005 ja 2006
SM-keilafinaalin 5. sija 2006
SM-neliottelun 9. sija 2004
SM-neliottelun 12. sija 2003
SM-neliottelun 10. sija 2002

MM2007 joukkuekilpailun 21. sija
MM2007 joukkuekilpailu vanne-keilat 17. sija
MM2005 joukkuekilpailun 19. sija
MM2005 joukkukilpailu nauha 15. sija
EM2006: joukkuekilpailun 14. sija

3. sija joukkueiden World Cup -loppukilpailussa Moskovassa 11/2004

  Keilaohjelma 2007

 

   

 

Heidi Kyyhkynen s.92
Kasvattajaseura SVS Järvenpää

Nuorten Suomen mestari vanteella 2007
Nuorten Suomen mestari joukkueessa 2006 ja 2007
Nuorten SM-neliottelun hopea 2007
Nuorten SM-hopea naru-, pallo- ja nauhafinaaleissa 2007
 
Nuorten SM 4-ottelun 4. sija 2006
Nuorten SM 4-ottelun 7. sija 2005

Nuorten PM-kilpailujen neliottelun 8. sija 2006
Pohjoismaiden mestari nuorten team-kilpailussa 2006

EM2007 nuorten joukkuekilpailun 19. sija

Luokkanousujärjestelmän juniorimestariluokassa

  Vanneohjelma 2007

 

 

Julia Vilmunen s.94
 

Nuorten SM-pronssi joukkueessa 2007

 

 

Taru Kankainen s.93

Nuorten Suomen mestari joukkueessa v. 2006 ja 2007

Luokkanousujärjestelmän VI-luokassa

 

 

Minna Karhu s.93

Nuorten SM-pronssi joukkueessa 2007

Luokkanousujärjestelmän VI-luokassa

 

 

Emilia Purolinna s.93

Nuorten Suomen mestari 2007 joukkueessa

EM2007 nuorten joukkuekilpailun 19. sija  

 

 

 

 



JOUKKUEVOIMISTELU

   

14-16-vuotiaiden joukkue
Tanja Tuominen, Iida Häkkinen, Nelly Meer, Saima Vapalahti, Nea Vesanen, Laura Mannee, Laura Uimonen, Jaana Pöllänen ja Kristiina Sorsa
Joukkue lopettanut kilpailu-uransa kesällä 2005

 

Sivu päivitetty 26.07.2008
www.elannonisku.fi